Türkiye’deki SEO eksikleri ve yapılmasi gerekenler

Türkiye’deki SEO eksikleri ve yapılması gerekenler

-Tanıtım yazıları
-Footer link satışı
-Sosyal imleme
-Backlink inşası

Hepsi ne kadar tanıdık geliyor değil mi?
Her forumda onlarca alakalı satış başlığı ve bu hizmetleri sunan şirketler Türkiye’deki SEO sektörünü tekeline almış durumda.

Bep merak etmişimdir; “Bir birey kendi şirketinin adını ve açıklamasını güzel bir şekilde sitesine yazıp, şirket olarak ne yaptıklarını da anlaşılır bir dille müşterilerine sunamaz mı?”diye.

Maalesef bunu yapamayan onlarca hatta binlerce şirket var Türkiye’de ve tek medet umdukları firmalar da “Garanti” lafını ağızlarından eksik etmeyen sevgili forum başlığı açan arkadaşlarımız.

Hiçbir işin garantisi yoktur. Bundan emin olun.

Türkiye’nin SEO sektöründeki eksikleri

SEO çalışmalarında işimizi kolaylaştıracak o kadar çok program ve yardımcı araç var ki, neredeyse her şey otomasyona dökülebiliyor tabi siteniz İngilizce’yse.

Uygun fiyata yazar bulabiliyorsunuz, paravan bloglarınızı yazdırdığınız makalelerle destekleyebiliyor ve diğer araçlarla makale çoğaltma (tavsiye etmediğim fakat kısmen geçerliliğini koruyan özgünleştirme işlemini) yapabiliyorsunuz. Beraber Tükiye’de kullanılmayan fakat yurt dışında etkisi bariz bir şekilde hissedilen SEO hizmetlerine göz atalım. Ardından da bu sektörde yapılan hataları inceleyelim.

Makale hizmetleri

Sitelerimizi güncel tutmalı ve içerik sıklığından taviz vermememiz gerekir. Fakat birden çok sitemiz varsa ve bu sitelerle düzenli ilgilenmemiz gerekiyorsa, başkalarının yardımına ihtiyaç duymamız doğaldır.

Zamanımızın büyük çoğunluğunu yazı yazma işlerine ayırıyoruz. Peki bu işlerden size zaman tasarrufu sağlayabileceğinizi söylesem ne dersiniz? Tabi siteniz İngilizce’yse :)

Şüphesiz Türkiye’de makale yazma işini yapan kaliteli şirket yok desem yeridir. Henüz hizmetlerini kullanmadığım “MakeleDepo” dışında ek bir site bilmiyorum. Bir de vazgeçilmez forum arkadaşlarımız var tabi. Onların da hakkını yememek gerekir.

Soru: Bu işlemler İngilizce sitelerde nasıl gerçekleştiriliyor?

Cevap: Büyük şirketlerle ve küçük meblağlarla.

iWriter: Bünyesinde binlerce freelancer yazarı bulunduran bu şirket, müşterilerine en uygun fiyata kaliteli makale hizmeti sunmakta. İstediğiniz her konuda ve belirttiğiniz direktiflerle yazarlar makalenizi yazar ve siz kontrol edersiniz. Eğer beğenirseniz ödeme yaparsınız, beğenmezseniz düzenleme için geri gönderirsiniz ve beklentilerinizi karşılayıncaya kadar makaleyi istediğiniz gibi şekillendirirsiniz.

Bu şirketin diğer bir özelliği ise yazılan makalelerin sizlere “spin tag” ile gelmesi. Yani diğer bir deyişle “Oto özgünleştirici sistemle” sizlere sunulması.

iwriter sping tag

Yukarıda da gördüğünüz gibi. Spin tag ile makaleyi indirebiliyorum. Yazdırdığım makale 500 kelime ve sadece 3$.

Fiverr: Diğer bir İngilizce freelancer dünyası. Burada 5$ ile çok kaliteli yazarlar bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Elance: 200.000+ yazarın bulunduğu eşsiz bir site, mutlaka tavsiye ediyorum. Çok kaliteli yazılara burada uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

Makale hizmetlerini genel olarak değerlendirecek olursak. Türkiye’de bu tarz şirketlerin eksikliği iş yükünü arttırmakta ve üretkenliği azaltmaktadır. Ümit ediyorum bir üniversite ya da farklı bir proje ile kaliteli yazarların bulunduğu bir portal ortamı yaratılır.

Önemli not: Yukarıda yazdıklarımın hiçbirini lütfen ana sitenizde uygulamayın. Sadece paravan bloglarınızda kullanın. Eğer kendi sitenizde yayınladığınız yazıları siz hazırlamıyorsanız o işi bırakın.

Otomasyon (Gri-Siyah Şapka) Programları

Bu bir eksik değil tabi ki :)

Bu tarz programları kullanan binlerce kişi var. Ama nasıl kullanıldığını anlatan tek bir yazı ya da video görmedim. Merak etmeyin. Yakında hepsini öğreneceksiniz ;)

Bu tarz koyu şapka programlardan teker teker bahsetmektense Türkiye’de bu programların yanlış kullanımı üzerinde durmak istiyorum. Yazımızın amacını saptırmadan, başlığa uygun bir şekilde hareket etmek daha makul görünüyor. Ama sizlere de sözüm olsun. Yurt dışındaki bu tarz programların hepsini teker teker videolu bir şekilde sizlere anlatacağım.

Gelelim 3. parti programlarının yanlış kullanımına.

Yapılan güncellemeler siyah şapka link inşalarına sürekli darbe indirmekte. Bilinçsiz yapılan bu çalışmalar şirketlere büyük zararlar veriyor ve hatta arama motorlarından tamamen yok olmasına neden olabiliyor.

Aşağıdaki grafikte size bir anahtar kelimenin aylık aranma oranını ve kelime zorluğunu göstereyim. Şirket teşhirinden sakınmak için kelimeyi gizledim.

link hatalari

Elimizde çok basit iki bilgi var. Bu bilgiler;

1. Bu kelime kalıbı ayda 260 kere aranıyor.

2. Kelime kalıbındaki rekabet oranı “Yüksek”.

Yani birinci sıraya çıkmak için çok çalışmamız gerek değil mi?

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için 1. ve 2. sıradaki sitelerin hatalı link inşa incelemelerini gün yüzüne çıkarmamız gerekir.

Anahtar kelimede birinci sırada yer alan sitenin toplamda sahip olduğu link aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

birinci sitenin analizi

Anahtar kelimede ilk sırada yer alan sitenin toplamda 154.000 linki bulunmakta. Aylık 260defa aranan bir kelime kalıbında böyle bir çalışma yapmak ne kadar mantıklı olabilir ki?

Elbette mantıksız. Bunu ikinci sıradaki siteye bakınca anlıyoruz.

ikinci site analizi

Görmüş olduğunuz gibi ikinci sıradaki sitenin link sayısı sadece 7.900. Ee yani?

Birinci site fazladan 146.000 linke sahip ve bu linkler ilerde ona yol, su, hava ve boru olarak geri dönecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Buradaki çıkarım şudur: Yukarıdaki anahtar kelimede yükselmek aslında fazla backlink sahibi olmakla alakalı değildir. Bunun çok daha az linkle 2. sıradaki sitenin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini gördük. Beraberinde siteye ilerleyen dönemlerde zararı olabilecek bir sistemi (siyah şapka programlarını) bir ticari sitede kullanmak oldukça risklidir. Dikkat edilmesi ve çok ciddi bir hassasiyetle kullanılması gerekir.

Şunu da eklemekte fayda var;

Elbette bu tarz programlar işe yaramaktadır. Ta ki bir sonraki ağır güncellemede o büyük darbeyi yiyene kadar. Ancak bilinçli Tier 1, 2, 3, 4 link inşasında birbirleri ile ilişkilendirilmiş backlink çalışmaları sitenize büyük yararlar sağlayabilir. Bu işlemleri yapmak içinse ciddi bir birikim gerekir. Bu birikimleri yakın zamanda hep beraber sindireceğiz ve uygulamalı bir şekilde çalışmalarımızda kullanacağız.

Türkiye’deki SEO hizmetlerine etkisi nedir?

Bu programların neredeyse %99’u İngilizce’dir ve içerikler de beraberinde programa İngilizce olarak sunulmalıdır. Link inşasında önemli yere sahip olan bu tarz otomasyon programları, Türkiye’de siyah şapka sistemlerinde sadece “anahtar kelime/link” olarak kullanılmakta. Bu da güncellemede sitelere olumsuz yansımakta.

Önemli not 2: Yukarıdaki yapılan çalışma 3. parti programları ile gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. Bu tarz çalışmaları ana sitenizde bilinçsizce (sadece backlink odaklı) gerçekleştirirseniz, kısmen de olsa yardımını görürsünüz. Hatta bazen ciddi anlamda yarar sağlayan bu tarz işlemlerin ömrünün kısa olduğunu, dikkatli kullanılması gerektiğini ve sadece backlink odaklı SEO işlemi olduğunu unutmayınız. Eğer yaptığınız çalışmalardan emin değilseniz, deneme yanılma için ilk önce farklı IP adreste barınan bir paravan blogta işlemi gerçekleştirin.

Eğer bir SEO şirketiyseniz ve ticari bir markanın çalışmalarını yürütüyorsanız, kesinlikle bu işlemi şirket sayfasına uygulamayın.

Footerlink sorunsalı

Hala etkili mi bu footer linkler ya? Evet etkili. Etkisi olmasa zaten forumlar “Otuz farklı C Class IP’den footer link satışı” diye konularla dolmazdı. Bu tarz bir çalışmaya girmeden önce biraz rasyonel düşünerek kendimize bir kaç soru sormamız gerekir.

“Yahu ben bu linkleri aldım da, süresi bitince geri düşeceğim sıralamada. O zaman ne olacak?”

Arkadaşımın başından geçen olayı sizlere anlatmak istiyorum.

Yakın zaman önce R10’dan footer link satın alan arkadaşım, bu linkleri satışını yaptığı ürünlerde kullandı. “Abc” ürününün sıralamalardaki yeri 2. sayfadan 1. sayfa 3. sıraya geldi.

Farklı bir ürün popülerlik kazandı ve o da doğal olarak footer linklerini yerin ürün linki ile değiştirdi. Bu sefer de az önce üst sıralara çıktığı “Abc” ürününde ortalıktan kayboldu ve sonra bu yeni anahtar kelimede küçük çaplı bir yükselme yaşadı.

Şimdi aylık ödeme geldi ve düşünüyor bu link paketini tekrar alsam mı almasam mı diye.

Size tavsiyem şudur; Kesinlikle footer link satın almayın. Bu linkler başkasının sitesine ödeme yaptığınız sürece etkilidir. Eğer süre bitince ya da link aldığınız site kara listeye girince, siz de bu gereksiz ve amaçsız çalışmadan olumsuz etkileneceksiniz. Bu tarz bir çalışma yerine sürekli kalıcılığı sağlayabileceğiniz bir sisteme yönelin. Yani tanıtım yazılarına.

Burada da bir sorun var. Hem de ciddi bir sorun.

Tanıtım yazısı sorunsalı

Tabiri caizse tanıtım yazıları çöplükte taze ekmek aramaya benzer. Gerçekten çöp olmuş siteler istediği kadar IP barındırsın. Aynı yazının 30 farklı şekilde değişmeden yayınlanması nasıl kabul edilemezse, bu tarz çöp sitelerden medet ummak da kaliteli SEO çalışmalarında mantıken kabul edilemez.

Yurt dışında “guest post” yani “misafir yazısı” olarak bilinen bir sistem bulunmakta. Bunun Türkiye versiyonu da tanıtım yazısı olarak bilinmekte. Bu tarz yazıların mantığı, insanların dikkatini çekebilecek bir makalenin bir başka sitede yayınlanması ve bu site aracılığı ile yazarın link elde etmesi hatta bazen elde etmemesi. Yabancı sitelerde durum bundan ibaret. Kaliteli blog kurucuları aralarında bu şekilde bir sistem oturtmuş. Türkiye’de bu sistemin ne kadar kalitesiz işlediğini zaten forumları takip ediyorsanız biliyorsunuzdur.

Ne yapılabilir?

Cevap: Tanıtım yazılarınızı ciddi anlamda kaliteli sitelerden almaya özen gösterin. Yazılan yazıların site lehinde olması, kaliteli, okuyucuyu cezbeden bir şekilde okurlara sunulması her zaman bir artı olarak size geri dönecektir. Forum tanıtımında kullanılan çöp sitelerden uzak durun. İhtiyaç durumunda az link çıkışı yapılmış yüksek PR’li siteleri tercih edin.

Sonuç

Yine uzun bir yazının sonuna geldik. Bu yazımızda Türkiye’deki bazı SEO araçlarının eksiklerinden ve SEO sektöründe yapılan hatalardan bahsettik. Genel olarak içeriğimizi toparlayacak olursak.

Ülkemizdeki makale yazım işlerinin eksikliği ve kalitesizliği üretkenliği azaltmakta ve sitelere harcanan zamanı çoğaltmakta. Beraberinde bu tarz makalelerin aracı programlarla backlink elde etmek için otomasyona dökülmesi, İngilizce yazılan bir yazıdan alınan verimin yarısından daha az bir şekilde Türkçe içeriklere fayda sağlamasına neden olmakta. Bu da SEO hizmeti sunanları sadece “anahtar kelime/link” inşasına yönlendirip, yanlış ve bilinçsiz çalışmalara neden olmakta.

Ayrıca footer link satın alımından uzak durulması ve tanıtım yazısı alırken az link çıkışı, yüksek PR ve çok kaliteli makalelerle bu işin yapılması gerektiğinden bahsettik ve bu uzun yazıyı da bitirdik.

Yazımı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal ağlarda paylaşın lütfen ;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ankara escort ankara escort bodrum escort antalya escort izmit escort